Komisja Edukacji, Nauki, Sportu i Turystyki odbyła 18 czerwca br. wyjazdowe posiedzenie połączone ze zwiedzaniem wojewódzkiego ośrodka siatkówki plażowej w Kamieniu Krajeńskim. Siatkówka to jedna z najpopularniejszych dyscyplin zespołowych, przyciągająca do hal i przed telewizory rzesze kibiców, a w tym roku po raz pierwszy w Polsce odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Turniej zostanie przeprowadzony we wrześniu w siedmiu miastach, m.in. w Bydgoszczy.
Jest to szczególna okazja, żeby jeszcze bardziej rozpropagować wśród mieszkańców województwa tę dyscyplinę sportu. O siatkówce mówi się, że jest to sport, który łączy, a nie dzieli. Dotyczy to zarówno zawodników, którzy wspólnie pracują na sukces, jak i kibiców, których doping zawsze jest bardzo budujący, nigdy agresywny.
W Kamieniu Krajeńskim podjęto inicjatywę modernizacji ośrodka piłki plażowej. Zakłada się, że inwestycja będzie prowadzona przez wiele lat. Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Siatkówki Ryszard Ciężki podziękował burmistrzowi Wojciechowi Głomskiemu za trwały wkład w rozwój siatkówki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pogratulował odważnej decyzji, żeby na stałe związać się z tą dyscypliną sportu. Z całą pewnością ośrodek, który ma powstać nad jeziorem Mochel, umożliwi nie tylko prowadzenie szkolenia i ogólnopolskich turniejów siatkarskich, ale również pobudzi gospodarczo i turystycznie rejon Krajny.
Członkowie Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki rozmawiali z zaproszonymi gośćmi – prezesem KPZPS Ryszardem Ciężkim, koordynatorem kadr wojewódzkich Mirosławem Bednarczykiem, członkiem zarządu KPZPS Sławomirem Borlikiem, trenerami wojewódzkimi kadry narodowej B PZPS siatkówki plażowej dziewcząt – Krzysztofem Kowalczykiem oraz siatkówki plażowej chłopców – Markiem Zacharkiem na temat wsparcia dla siatkówki w latach 2013-2014 ze środków pozostających w dyspozycji samorządu województwa. Przedstawiciel Wydziału Sportu Arkadiusz Gołębiewski mówił również o inwestycjach sportowych w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu sprzyjających rozwojowi siatkówki. Łącznie w latach 2008-2014 w Kujawsko-Pomorskim wybudowano 65 hal lub sal gimnastycznych umożliwiających grę w siatkówkę (wymiary minimalne 12 x 24m).
Dodatkowo Komisja Edukacji, Nauki, Sportu i Turystyki poruszyła temat wygaszania kształcenia na poziomie szkolnictwa policealnego w kolejnych zawodach medycznych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjęło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, w wyniku którego kształcenie w kolejnych zawodach – opiekunka dziecięca, asystentka stomatologiczna i technik farmaceutyczny – zostanie przeniesione na studia wyższe. Komisja Edukacji, Nauki, Sportu i Turystyki uważa decyzję za szkodliwą dla uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli policealnych szkół medycznych oraz całego społeczeństwa, dlatego postanowiła przygotować w tej sprawie projekt stanowiska Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Kancelaria Sejmiku
20 czerwca 2014 r.