W środę 7 maja w toruńskim Klubie Studenckim Od Nowa odbyło się spotkanie skierowane do młodzieży oraz zainteresowanych tematyką zatytułowane „Bunt pokolenia transformacji”. Wydarzenie stanowiło kontynuację cyklu imprez pod wspólnym tytułem „Dekada przełomu 1980-1990”. W spotkaniu uczestniczył radny województwa Jacek Gajewski.
W spotkaniu udział wzięli Krzysztof Grabowski z DEZERTERA, perkusista i autor tekstów, Waldemar „Major” Fydrych z POMARAŃCZOWEJ ALTERNATYWY, lider ruchu happeningowego, a także Maurycy Męczekalski, lider bluesowego zespołu TORTILLA. Moderatorem dyskusji był profesor Marek Jeziński z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.
Prelegenci odnieśli się do punkrockowego nurtu muzyki lat 80-tych, wskazując niektóre z czynników, które spowodowały powstanie kontrkultury jako zjawisko społeczno-kulturowego. Skupiono się głównie na kulturze alternatywnej jaka istniała w Polsce, prezentując aspekty jej uprawiania: alternatywną scenę muzyczną, działania performerskie oraz działalność wydawniczą, stanowiące w świadomości młodych ludzi z tamtego okresu ważną oznakę niezgody na rzeczywistość, cenzurę oraz utrzymywanie własnej niezależności. Przybliżono działalność zespołów punkrockowych istniejących w Polsce, które poprzez swoją twórczość ośmieszały szarą, socjalistyczną rzeczywistość. Nową alternatywną formą sztuki stał się ruch happeningowy, którego przykładem w Polsce jest działalność w latach osiemdziesiątych Pomarańczowej Alternatywy z jej twórcą Waldemarem „Majorem” Fydrychem na czele. Jej akcje skupiające setki, a nawet tysiące młodych ludzi na ulicach podważały definicję systemu, pokazywały jego absurdy i niemoc. Znakiem rozpoznawczym były malowane na murach graffiti przedstawiające krasnoludki.
W dyskusji podjęto również problematykę tabloidyzacji mediów, transformacji wychodzącej poza muzykę oraz obecnej sytuacji politycznej Polski. Krzysztof Grabowski podkreślił znaczenie wolności oraz związanych z nią ściśle historycznych uwarunkowań naszego państwa. Spotkanie uświetnił występ duetu gitarowo-wiolonczelowego, Michała Wilgockiego oraz Judyty Gąsior wykonujących utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego oraz Przemysława Gintrowskiego.
Kancelaria Sejmiku
8 maja 2014 r.