„Fajans_storie” - pod takim hasłem w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu w piątek 15 września zainaugurowano I edycję Festiwalu Zapomnianych Kultur . Pierwsza edycja nowego festiwalu poświęcona została 150-letniej historii włocławskiego fajansu, która opowiedziana została z perspektywy zwykłych osób – malarek, projektantek i innych pracowniczek Fabryki Fajansu. Interaktywną instalację prezentującą włocławski fajans odwiedziła przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.
Kto z nas nie miał w domu fajansowych talerzy? Dlaczego fajans stał się w pewnym momencie synonimem kiczu? Jak wspominają pracę w fabryce fajansu malarki fajansiarki? O tym przekonacie się, zaglądając do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu – powiedziała po obejrzeniu instalacji przewodnicząca Elżbieta Piniewska.
W programie dwudniowego festiwalu znalazły się m.in.: „Przez dziurkę od klucza”– instalacja interaktywna; #fajansiara – stanowisko fotograficzne; wykład wprowadzający w historię włocławskiej Fabryki Fajansu w kontekście polskiego wzornictwa PRL-u; premiera filmu dokumentalnego „Okruchy Fajansu” i społecznej mozaiki oraz spotkanie z twórcami: Grzegorzem Kaźmierskim i Katarzyną Łyszkowską, „Fajans party” – impreza taneczna; „Ale fajans!”– warsztaty twórcze wokół słowa (z tłumaczeniem na polski język migowy); „Wicki i pikasiaki”, czyli o fajansowym wzornictwie PRL-u – rozmowa z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Asteroid i półkotapczan”; „Fajansowe dziewczyny” – czytanie przybliżające to, jak wyglądała praca w fabryce, jakie relacje łączyły jej pracowniczki, jakie były ich rytuały oraz spotkanie z kobietami, które pracowały w Fabryce Fajansu we Włocławku.
Co roku chcemy przypominać inny ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu, fokusować uwagę na tym, co dziś zapomniane, albo nigdy nie miało szansy wejść do szerszego obiegu kulturowego. W tym roku obchodzimy 150-lecie włocławskiego fajansu, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się właśnie fajansowi, ale z bardzo nietypowej perspektywy – z perspektywy zwykłych osób. Z jednej strony przywołujemy malarki – kobiety tworzące ręcznie charakterystyczne dekoracje tej ceramiki. Z drugiej przypominamy użytkowniczki i użytkowników naczyń i ozdób, które przez ponad sto lat powstawały właśnie w naszym regionie – tak ideę nowego festiwalu i tematykę pierwszej edycji tłumaczą jego organizatorzy.
Fot. Monika Dąbrowska
Kancelaria Sejmiku
18 września 2023 r.