W piątek 15 września w Ciencisku koło Strzelna przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska oddała hołd mieszkańcom Strzelna i Kujaw rozstrzelanym w miejscowym lesie jesienią 1939 roku.
W Ciencisku, w miejscowym lesie zwanym „Babiniec”, w listopadzie i grudniu 1939 roku dokonano masowej egzekucji na mieszkańcach Strzelna i Kujaw. M.in. rozstrzelano: Jana Dałkowskiego – kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w Strzelnie, Józefa Trzcińskiego – znanego działacza narodowego i społecznego, ks. Mariana Wydłuba OMI – proboszcza w Markowicach, który musiał sam sobie wykopać grób w lesie. W 1943 roku zwłoki zostały wykopane i spalone dla zatarcia śladów zbrodni, razem z ciałami pomordowanych w lesie na Kopcach. Wskutek tego po wojnie niemożliwe były ekshumacje i ustalenie wszystkich tożsamości rozstrzelanych. Znane są jedynie nazwiska kilku ofiar. W 1964 roku, na miejscu straceń, dla uczczenia pamięci po poległych postawiono pomnik – można przeczytać na stronie pojezierze24.pl.
Złożenie kwiatów na mogile ofiar niemieckich zbrodni poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie w alei Harcerstwa Ziemi Strzeleńskiej pomnika Krzyża Harcerskiego oraz prezentacja harcerskiej Drużyny Wodnej im. Ks. Ottona Szymków. W drugiej części uroczystości odbył się bieg patrolowy I Memoriału im. ks. Ottona Szymków, podczas którego rozwiązywano zadania związane z ks. Ottonem Szymków, Nadleśnictwem Miradz, harcerstwem na ziemi strzeleńskiej, Janem Dałkowskim oraz historią II wojny światowej.
Fot. Monika Dąbrowska
Kancelaria Sejmiku
18 września 2023 r.