Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, a święto to uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. W tym roku w naszym regionie wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru zorganizowano w poniedziałek 17 kwietnia w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Zofia Kucówna w swojej książce „Zapach szminki” zadeklarowała, że wierzy w wyższość sztuki teatru. W jej wyższość nad wszystkimi innymi. I ja też w to wierzę. Tylko w teatrze żywy człowiek obcuje z innym żywym człowiekiem. Teatr to miejsce żywego dialogu. Dialogu o nim samym i jego tragediach, zbrodniach i zasługach, radościach, miłości i nienawiści. W teatrze mówi się wprost i mówi się metaforą. Mówi się wszelkimi sposobami. Przestrzega się i zachęca. Rozgrzesza i poświęca. Teatr jest lustrem, w którym każdy człowiek może się przejrzeć, potwierdzić, wyśmiać, odprawić pokutę. Każdy człowiek - i ten po tej stronie rampy i ten - po jej drugiej stronie. Teatr to również gra zespołowa, to puzzle, które układa się z mozołem w toku prób i przygotowań. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy w tym procesie uczestniczą. Ale część z nich można nagrodzić. I to pan Marszałek wraz z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczynił, za co mu z całej swej artystycznej duszy dziękuję. - powiedziała podczas uroczystości przewodnicząca Elżbieta Piniewska.
Głównym punktem obchodów było wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 12 pracownikom teatrów publicznych działających na terenie naszego województwa. Nagrodzeni zostali członkowie zespołów artystycznych oraz pracownicy obsługi technicznej i administracyjnej. Z rąk przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego nagrody otrzymali: Michał Darewski – aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Hanna Dasiewicz – recepcjonista - kasjer w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, Rafał Drost – realizator światła – elektryk w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, Dorota Główczyńska – specjalista ds. sztuk plastycznych w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku, Magdalena Grocka – specjalistka ds. sprzedaży i obsługi widza w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu, Magdalena Jabłońska – specjalistka ds. administracji i obsługi widza w Kujawsko- Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu, Maria Kierzkowska – aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Magdalena Niedźwiecka – producentka w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Bogdan Olszewski – członek zespołu technicznej obsługi sceny w Teatrze Baj Pomorski, Marta Parfieniuk-Białowicz – aktorka Teatru Baj Pomorski, Emilia Piech – aktorka Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Wiesława Wiśniewska – mistrzyni pracowni krawieckiej w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Kwota każdego wyróżnienia to 4 tysiące złotych.
Na zakończenie uroczystości laureaci i zaproszeni goście wysłuchali recitalu Joanny Czajkowskiej i Igora Nowickiego – kierownika zespołu muzycznego występującego w najpopularniejszych spektaklach Teatru im. Wilama Horzycy, m.in.: „Bareja wieczorową porą”, „Pola Negri. Fabryka snów” i „W co się bawić?”.
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu i Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kancelaria Sejmiku
18 kwietnia 2023 r.