Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego
A+ A- kontrast

Spotkanie z olimpijczykami

30 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie samorządowych władz województwa z olimpijczykami z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy reprezentowali Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Podczas uroczystości zawodnicy i ich trenerzy odebrali dyplomy i nagrody finansowe.

Reprezentacja Polski w czasie olimpiady w Tokio liczyła 215 zawodników i zawodniczek, z czego 29 sportowców pochodzi z naszego regionu (lista uczestników olimpiady z województwa kujawsko-pomorskiego wraz z wykazem nagród – dać załącznik). Spośród wszystkich 14 medali, jakie wywalczyli Polacy w Tokio pięć medali wywalczyły zawodniczki z naszego województwa, w tym pierwszy medal dla naszej reprezentacji w Tokio – srebro dla wioślarskiej czwórki w składzie: Marta Wieliczko (KW Wisła Grudziądz) i Katarzyna Zillmann (AZS Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) wraz z Marią Sajdak i Agnieszką Kobus-Zawojską.

Pozostałe medale dla zawodników z województwa kujawsko-pomorskiego to:

Złoty medal – dla Igi Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), która medal wywalczyła wspólnie z Dariuszem Kowalukiem i Małgorzatą  Hołub-Kowalik w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m;

Srebrny medal – dla Igi Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Natalii Kaczmarek, Małgorzaty Hołub-Kowalik i Justyny Święty-Ersetic w lekkoatletycznej sztafecie kobiet 4x400 m;

Srebrny medal dla Jolanty Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń), która wspólnie z Agnieszką Szkrzypulec zajęły w klasyfikacji generalnej drugie miejsce i zostały wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarstwie;

Brązowy medal dla kajakarki Heleny Wiśniewskiej (CWZS Zawisza Bydgoszcz Kajakarstwo), która płynęła w czwórce razem z Karoliną Nają, Anną Puławską i Justyna Iskrzycką.

Z uczestnikami olimpiady w Tokio spotkali się członkowie zarządu województwa i przedstawiciele sejmiku. Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska zwróciła się do uczestników igrzysk olimpijskich: Jean Paul Sartre powiedział, że człowiek jest stworzony po to, aby przekraczać siebie.  I wy, sportowcy, codziennie przekraczacie siebie, swoje słabości, kontuzje, czasami zniechęcenie do treningów i przekuwacie to w siłę charakteru, wewnętrzną moc, wolę walki. Stajecie się lepszą wersją samych siebie. Dziękujemy, że daliście nam tyle wzruszeń i dumy narodowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Żałujemy, że waszych sukcesów nie mogli oklaskiwać kibice, tam na miejscu… Ale zaręczamy, że my przed ekranami telewizorów śledziliśmy wasze występy z wypiekami na twarzy.

Warto przypomnieć, że złoty medal dla Polski w sztafecie mieszanej 4x400 metrów to pierwszy od 41 lat medal olimpijski dla biało-czerwonych biegaczy. Poprzednio w 1980 r. złoto wywalczył dla nas w Moskwie Bronisław Malinowski, którego rok obchodzimy w naszym regionie.

Na zakończenie spotkania przed Urzędem Marszałkowskim wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Przypominamy, że właśnie trwają w Tokio XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, gdzie też startują sportowcy z naszego regionu i gdzie polska reprezentacja już teraz pokazała światową klasę i zdobyła pierwsze dwa złote medale – w paratenisie stołowym i rzucie dyskiem.