Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego
A+ A- kontrast

Podsumowanie 64. edycji Pucharu Gordona Bennetta

W sobotę 28 sierpnia w Przysieku pod Toruniem oficjalnie podsumowano 64. edycję zawodów o Puchar Gordona Bennetta. W tym roku te najbardziej prestiżowe zawody balonowe świata wygrała drużyna ze Szwajcarii: Kurt Frieden i Pascal Witprachtiger, którzy w 3 dni 13 godzin 9 minut i 30 sekund pokonali ponad 1559 km.

Na II miejscu znaleźli się Francuzi Eric Decellieres i Benoit Havret, którzy pokonali tylko 3,62 km mniej niż zwycięzcy. III miejsce zajęła również francuska drużyna w składzie: Herve Moine i Herve Andre Moine (1301,90 km). Nasi biało-czerwoni zawodnicy: Krzysztof Zapart i Adam Ginalski zajęli IV miejsce (ponad 950 km). Jacek Bogdański i Mateusz Rękas, którzy w 2018 r. zdobyli Puchar Gordona Bennetta i zapewnili tym samym przywilej zorganizowania tegorocznych zawodów w Polsce, tym razem zajęli IX miejsce.

Łącznie w Toruniu wystartowało 15 załóg z sześciu państw. Podczas wręczania nagród przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska powiedziała: Gratuluję wszystkim uczestnikom i zwycięzcom zawodów Gordona Bennetta przede wszystkim podjęcia wyzwania sportowej rywalizacji. Zmagaliście się z pogodą, ze sprzętem, ze swoją wytrzymałością, niosła was w powietrzu wasza fantazja i wasz profesjonalizm. Cieszę się, że województwo kujawsko-pomorskie, a przede wszystkim sam Toruń mógł stać się areną balonowych zawodów. Obyście zawsze mieli przy sobie grono oddanych mecenasów, partnerów strategicznych i sponsorów.

Kolejne międzynarodowej zmagania o Puchar Gordona Bennetta odbędą się w 2022 r. w szwajcarskim St. Gallen.