Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego
A+ A- kontrast

W Inowrocławiu odbył się finał Arlekinady

W poniedziałek 23 listopada odbył się długo oczekiwany finał XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych Arlekinada, którego dyrektorką artystyczną jest przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

Organizatorzy festiwalu to: Miasto Inowrocław, Powiat Inowrocławski, Kujawskie Centrum Kultury, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska jest nie tylko od 2003 r. dyrektorką artystyczną festiwalu, ale również jego pomysłodawczynią. Ogólnopolski festiwal skierowany do amatorskich, młodzieżowych zespołów teatralnych działających przy szkołach, domach kultury czy innych instytucjach kulturalno-oświatowych, daje młodym artystom szansę, by pokazać się publiczności, poznać się wzajemnie i wymienić doświadczeniami, ale także by zmierzyć się z oceną profesjonalnego jury. Przez te wszystkie lata w jury zasiadali znani aktorzy, reżyserzy, scenarzyści i krytycy.

Festiwal co roku odbywa się w marcu. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie było to możliwe. Podczas finału, który publiczność mogła obejrzeć na kanale YouTube Kujawskiego Centrum Kultury  przewodnicząca sejmiku powiedziała: „XVIII Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych nie mógł się w tym roku odbyć w takim kształcie jak w latach ubiegłych. Pandemia uniemożliwiła zakwalifikowanym zespołom przyjazd do Inowrocławia i zaprezentowanie na scenie swoich przedstawień. Organizatorzy zdecydowali, że wszystkie teatry młodzieżowe, które zostały w lutym wybrane przez jury, otrzymują tytuły finalistów Arlekinady w Koronie pamiątkowe statuetki, dyplomy, książki i okolicznościowe gadżety”.

W ten sposób odwołane w marcu święto teatru stało się świętem wszystkich młodych artystów biorących udział w Arlekinadzie 2020 – w tym roku nie było przegranych, wszyscy zwyciężyli! Gratulujemy!

Członek tegorocznego jury Łukasz Maciejewski powiedział, że do Inowrocławia na Arlekinadę przyjeżdża od kilku lat i potem obserwuje losy uczestników festiwalu. Większość z nich marzy o dostaniu się na studia aktorskie, ale ze względu na dużą konkurencję, tylko części z nich się to udaje. Podkreślił jednak, że „samo dotknięcie innej przestrzeni jest cenne, może zmienić życie, może stać się ożywczą przygodą, nawet jeśli nie pociągnie za sobą konkretnego rezultatu, jakim jest bycie artystą przez całe życie (…) Wspomnienie uczestnictwa w takim wydarzeniu jakim jest Arlekinada i w tworzeniu sztuki nas zmienia.” I jak zapewnił, te zmiany są zawsze pozytywne!

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku festiwal będzie mógł się odbyć z udziałem publiczności i zarówno młodzi artyści, jak i widownia znowu poczują tę niezwykłą atmosferę, jaka co roku towarzyszy Arlekinadzie.

Lista tegorocznych finalistów:

  • Alicja Wojnarowska z MOK w Dębicy – monodram „Rzecz o wojnie” w reż. Dominiki Migoń;
  • Teatr AVIS z Nowosolskiego Domu Kultury – spektakl „Dziewczyna z chmury” w reż. Alicji Chyżak-Fitas;
  • Teatr BEZ (pod)TEKSTU z I LO im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu – spektakl „Szkoda gadać” w reż. Wiesławy Wójcik i Anny Rozmianiec;
  • Teatr EKSPOZYCJA z MDK nr 2 w Poznaniu – spektakl „W imię ojców” w reż. Adama Brzezińskiego;
  • Teatr GRUPA POD WISZĄCYM KOTEM z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie – spektakl „Remember me” w reż. Beaty Gendek-Barhoumi;
  • Teatr NAMELESS z Centrum Kultury w Siechnicach – spektakl „Siostra” w reż. Pawła Wilamowskiego;
  • Teatr PIĘĆ ZŁOTYCH z Powiatowego MDK w Lubartowie – spektakl „Szklarnia” w reż. Małgorzaty Adamczyk;
  • Teatr RAMPA z I LO im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie – spektakl „Pif, paf – jesteś trup” w reż. Jarosława Olejnika;
  • Teatr WITRAŻ z MDK nr 4 w Bydgoszczy – spektakl „Za Ogrodzeniem” w reż. Wiolety Górskiej-Nowik.

 

Fot. Monika Dąbrowska

 

Kancelaria Sejmiku

24 listopada 2020 r.

<czerwiec 2021>
powtśrczptsond
Wczoraj | Dziś | Jutro
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Ilość wyświetleń: 5490470
Data: 2021-06-12