Informacja o działalności organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim w obszarze ochrony zdrowia to główny temat czerwcowego posiedzenia Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych „Tłok” przeprowadziło badanie kondycji trzeciego sektora i sytuacji wolontariatu w województwie kujawsko-pomorskim w 2014 roku. Badanie to wskazało główne obszary, w których organizacje zajmujące się ochroną zdrowia realizuje swe projekty. Zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia Małgorzata Wiśniewska podkreśliła, że rehabilitacja i terapia, opieka długoterminowa, promocja zdrowia oraz dystrybucja i wsparcie finansowe zakupu leków i materiału medycznego to kierunki, którymi zainteresowane są przede wszystkim NGO-sy. Organizacje zajmują się jednak głównie działaniem prozdrowotnym, czyli profilaktyką i edukacją na poziomie dużej ogólności. Środki przeznaczane na wspieranie projektów realizowanych przez te organizacje są niewielkie.
W 2016 rok z zakresu zdrowia ogłoszone zostały dwa konkursy. Pierwszy - Ochrona zdrowia psychicznego, na który wpłynęło 13 ofert, z czego 11 projektów wybranych do realizacji zostało wykonanych za łączną kwotę 38 854,00 zł. W drugim konkursie natomiast - Ochrona i promocja zdrowia, zrealizowanych zostało osiem projektów z 41 złożonych ofert. Kwota wykorzystana w tym konkursie to 56 902,00 zł. Z zakresu spraw społecznych zrealizowane zostały trzy konkursy.
Pierwszy to konkurs na „Wsparcie działań z zakresu opieki nad osobami przewlekle chorymi” - 27 ofert złożonych, w tym 21 zrealizowanych. Drugi - „Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych” (środki PFRON) – 33 projekty zrealizowane na 54 złożone, oraz trzeci konkurs na „Wspieranie dostępu dzieci do wczesnej wielospecjalistycznej interwencji w niepełnosprawność”, w którym zrealizowanych zostało 14 projektów.
Członkowie Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia na posiedzeniu zaopiniowali również dwa projekty uchwał zmieniające uchwały w sprawie:
- nadania Statutu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy w Toruniu – druk nr 54/17,
- nadania Statutu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku – druk nr 60/17.
Kancelaria Sejmiku
27 czerwca 2017 r.