13 lutego w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Edukacji i Nauki z Komisją Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Głównym tematem posiedzenia była analiza działalności, kierunków kształcenia oraz koszty funkcjonowania wojewódzkich jednostek oświatowych. Zaproszone na posiedzenie panie dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Inowrocławiu i Toruniu przedstawiły specyfikę funkcjonowania placówek m.in. kierunki kształcenia, bazę dydaktyczną.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu Artur Janas w trakcie dyskusji stwierdził, że popyt na rynku usług edukacyjnych będzie rósł w zakresie zapotrzebowania na zawody medyczne i usługi o charakterze socjalnym między innymi z uwagi na starzejące się społeczeństwo i wydłużającą się średnią długość życia statystycznego mieszkańca regionu.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Leszek Pluciński zwrócił uwagę na fakt braku koordynacji pomiędzy instytucjami w zakresie monitorowania losów absolwentów, co ma negatywny wpływ na budowanie całościowego obrazu rynku usług edukacyjnych i pracy, a tym samym pełniejszej kompatybilności między tymi sferami. Podkreślił też, że w kształceniu kadr medycznych dużą rolę do spełnienia ma samorząd województwa; powiaty natomiast w jego ocenie powinny zajmować się kształceniem kadr pracowników społecznych.
Na zakończenie posiedzenia komisja zaopiniowała pozytywnie jednogłośnie projekty uchwał:
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Sępoleńskiego – druk nr 9/17,
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Świeckiego – druk nr 10/17,
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Mogilno – druk nr 11/17,
- w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Powiatu Brodnickiego – druk nr 12/17,
- w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy – druk nr 7/17,
- w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Specjlanego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej im. Gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy – druk nr 8/17.
Kancelaria Sejmiku
20 luty 2017 r.