Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego
A+ A- kontrast

Gwiazdy światowej lekkoatletyki rywalizowały w Orlen Copernicus Cup Toruń 2024

We wtorek 6 lutego marszałek województwa Piotr Całbecki, radny województwa Jacek Gajewski i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska w towarzystwie pełniącego obowiązki prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciecha Piniewskiego uczestniczyli w uroczystym otwarciu Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Orlen Copernicus Cup 2024, na który do Toruniu przyjechały największe gwiazdy polskiej i światowej lekkoatletyki.

Samorząd naszego województwa wspiera sport i sportowców, od samego początku jest też partnerem mityngu lekkoatletycznego Orlen Copernicus Cup. Bardzo się cieszę, że dziś  także dzięki naszym wysiłkom  oczy całego lekkoatletycznego świata skierowane były na Toruń i województwo kujawsko-pomorskie – powiedziała po zawodach przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

Zaliczany do cyklu World Athletics Indoor Tour Gold, odpowiednika Diamentowej Ligi na otwartym stadionie, Orlen Copernicus Cup to największe halowe wydarzenie lekkoatletyczne 2024 r. w Polsce. W tym roku lekkoatleci rywalizowali w Toruniu w biegach, trójskoku i skoku o tyczce. Kobiety biegały na 60, 400, 800 i 1500 metrów oraz 60 metrów przez płotki, a mężczyźni rywalizowali w biegach na 60, 800, 1500 i 3000 metrów i 60 metrów przez płotki oraz w skoku o tyczce i trójskoku.

Wyniki Orlen Copernicus Cup 2024 w Toruniu:

60 m  – 1. Ewa Swoboda (Polska) 7,01 – najlepszy w tym roku wynik na świecie; 2. Zaynab Dosso (Włochy) 7,02; 3. Shashalee Forbes (Jamajka) 7,13

400 m  – 1. Lieke Klaver (Holandia) 50,57; 2. Henriette Jaeger (Norwegia) 51,05; 3. Laviai Nielsen (Wielka Brytania) 51,31

800 m – 1. Habitam Alemu (Etiopia) 1.57,08 – najlepszy w tym roku wynik na świecie; 2. Worknesh Mesele (Etiopia) 1.59,93; 3. Noelie Yarigo (Benin) 2.00,23

1500 m – 1. Freweyni Hailu (Etiopia) 3.55,28 – najlepszy w tym roku wynik na świecie; 2. Diribe Welteji (Etiopia) 3.55,47; 3. Hirut Meshesha (Etiopia) 3.56,47

60 m przez płotki – 1. Nadine Visser (Holandia) 7,80; 2. Pia Skrzyszowska (Polska) 7,81; 3. Sarah Lavin (Irlandia) 7,92

60 m – 1. Jeremiah Azu (Wielka Brytania) 6,57; 2. Oliwier Wdowik (Polska) 6,60; 3. Akihiro Kigashida (Japonia) 6,61

800 m – 1. Tshepiso Masalela (Botswana) 1.46,07; 2. Adbellatif El Guesse (Maroko) 1.46,22; 3. Catalin Tecuceanu (Włochy) 1.46,64

1500 m – 1. Samuel Tefera (Etiopia) 3.34,61; 2. Biniem Mehary (Etiopia) 3.34,83; 3. Thepo Tshite (RPA) 3.35,06

3000 m – 1. Selemon Barega (Etiopia) 7.25,82 – najlepszy w tym roku wynik na świecie; 2. Getnet Wale (Etiopia) 7.26,73; 3. Darragh McElhinney (Irlandia) 7.54,02

60 m przez płotki – 1. Jakub Szymański (Polska) 7,48; 2. Lorenzo Simonelli (Włochy) 7,56; 3. Roger Iribarne (Kuba) 7,57

tyczka 1. Piotr Lisek (Polska) 5,75; 2. Menno Vloon (Holandia) 5,75; 3. Robert Sobera (Polska) 5,55

trójskok – 1. Andy Diaz (Włochy) 17,61 – najlepszy w tym roku wynik na świecie; 2. Tiago Pereira (Portugalia) 17,02; 3. Yaser Triki (Algieria) 16,93.

Jubileuszowa 10. edycja Orlen Copernicus Cup 2024, znalazła się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem i wspiera finansowo organizację zawodów od 2015 roku.

 

Fot. Paweł Skraba

Kancelaria Sejmiku

7 lutego 2024 r.

<maj 2024>
powtśrczptsond
Wczoraj | Dziś | Jutro
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Ilość wyświetleń: 26169133
Data: 2024-05-27