Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego
A+ A- kontrast

Spotkanie autorskie z Krystyną Lewicką-Ritter

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarką regionalną Krystyną Lewicką-Ritter, które było okazją nie tylko do promocji najnowszej książki pani Krystyny W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę, ale również do spotkania się osób zaangażowanych w upowszechnianie kultury ludowej.

W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę to zbiór reportaży z podróży po województwie kujawsko-pomorskim, jakie dziennikarka odbyła w ramach stypendium Ministra Dziedzictwa i Kultury Narodowej w czasie pandemii. Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków samorządu województwa.

Spotkałyśmy się w rzeczywistości wirtualnej po to, by w rzeczywistości materialnej coś powstało – i to jest niesamowite. My się naprawdę nie znałyśmy osobiście, ale śledziłam profil pani Krystyny na Facebooku, widziałam co i z jakim zacięciem robi, dlatego odezwałam się do niej, że chętnie pomogę w realizacji jej pasji. Samorządy różnych szczebli są od tego, aby wspierać takich ludzi, którzy potrafią budować, którzy potrafią przypomnieć nam, jak ważna jest tożsamość identyfikacji z naszą małą ojczyzną i za to autorce chciałam serdecznie podziękować. Mówi się, że nie powinno oceniać się książki po okładce, ale tym razem proponuję, aby państwo to zrobili, bo jest ona przecudnej urody i zachęca, by w tę podróż z panią Krystyną i Kolbergiem się udać. – powiedziała na spotkaniu autorskim przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska

Wszystkie zawarte w publikacji reportaże dotyczą szeroko rozumianej problematyki dziedzictwa i kultury ludowej regionów etnograficznych i krain historycznych tworzących województwo kujawsko-pomorskie. Część książki to wywiady z muzealnikami, którzy w swoich miejscowościach dbają o zachowanie tożsamości kulturowej swoich regionów. Publikacja została wzbogacona o fragmenty pochodzące z dzieł Oskara Kolberga (1814–1890), badacza terenowego, etnografa i folklorysty, którego sposób pisania o regionie i upowszechniania wiedzy na jego temat stanowi dla autorki wzór do naśladowania.

 

Fot. Monika Dąbrowska

 

Kancelaria Sejmiku

30 czerwca 2022 r.

<sierpień 2022>
powtśrczptsond
Wczoraj | Dziś | Jutro
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Ilość wyświetleń: 8089802
Data: 2022-08-16