Rehabilitacja medyczna w województwie kujawsko-pomorskim to główny temat wrześniowego posiedzenia Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia, które odbyło się 19 września br.
Rehabilitacja nie ratuje życia, ale poprawia jego jakość. Dziedzina ta rozwinęła się po I, a szczególnie po II wojnie światowej, kiedy trzeba było przywrócić sprawność ogromnej rzeszy inwalidów wojennych. W Polsce pionierem w dziedzinie rehabilitacji był prof. Wiktor Dega, który stworzył Polską Szkołę Rehabilitacji, która do dziś opiera się na czterech filarach: powszechność, wczesność, kompleksowość i ciągłość. Każdy pacjent, niezależnie od rozpoznania wieku i rokowań, ma prawo do rehabilitacji, która powinna być rozpoczęta jak najwcześniej i kontynuowana w sposób ciągły aż do zakończenia. Rehabilitacja powinna być prowadzona przez zespół specjalistów przy użyciu wielu terapii i technik, i powinna obejmować cały proces leczniczy – fizyczny i psychiczny.
W rejestrach obu działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego izb lekarskich jest zarejestrowanych 67 specjalistów rehabilitacji medycznej, co daje wskaźnik 3,23 na 100 tys. mieszkańców. Pacjenci mogą korzystać z 44 oddziałów rehabilitacji, do ich dyspozycji jest łącznie 867 łóżek, w tym 388 w sanatoriach.
Konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej lek. med. Bogusław Jasik, który przedstawił członkom komisji informację na temat rehabilitacji w naszym regionie podkreślił, że w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost nakładów finansowych na rehabilitację.
W naszym województwie wysokość finansowania w roku bieżącym stanowi 134,74% finansowania w roku 2015.
Od 1 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie której osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością i wszelkimi limitami (czasowymi i ilościowymi). Niestety ze względu na duże zapotrzebowanie ze strony pacjentów zdarzają się pewne trudności organizacyjne ze stosowaniem zapisów tej ustawy.
Podczas posiedzenia komisji radni zaopiniowali również pozytywnie projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie nadania Statutu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy w Toruniu – druk nr 104/19.
Kancelaria Sejmiku
23 września 2019 r.