Sytuacja kadrowa lekarzy i pielęgniarek w województwie kujawsko-pomorskim oraz problemy w dziedzinie kadr medycznych to zagadnienie omawiane na majowym posiedzeniu Komisji Promocji i Ochrony Zdrowia. Na posiedzeniu komisji gościli: przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Włocławku Małgorzata Zawirowska, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu Tomasz Krzysztyniak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Bydgoszczy dr n. med. Marek Bronisz, w-ce przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu Jan Kosior oraz dyrektor Departamentu Zdrowia Małgorzata Wiśniewska wraz z pracownikami.
Z przedstawionych przez zaproszonych gości informacji jasno wynika, że sytuacja kadrowa pielęgniarek staje się coraz bardziej dramatyczna, a prognozuje się, że z roku na rok braki kadrowe będą coraz większe. Roczniki pielęgniarek wchodzących do zawodu są dużo mniejsze niż roczniki pielęgniarek w wieku 40 lat. Poza tym chociaż dostępność usług oferowanych przez pielęgniarki maleje, wciąż rośnie na nie zapotrzebowanie, ponieważ nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. W najbliższych pięciu latach braki kadrowe będą tak duże, że niestety pewne oddziały, a nawet szpitale będą musiały być zamykane.
Mała liczba pielęgniarek i położnych poniżej 30. roku życia jest spowodowana także faktem, iż pomimo sporej liczby absolwentek kończących studia, część nie zgłasza się po prawo do wykonywania zawodu. Powody są różne, jednak głównie decyduje tu czynnik ekonomiczny – młodzi ludzie często po ukończeniu edukacji otrzymują konkurencyjne oferty pracy, lepiej płatne. Poza tym kolejnym powodem jest migracja polskich pielęgniarek i położnych do innych krajów, gdzie oferuje im się lepsze warunki zatrudnienia.
Zespół ds. opracowania Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce działający przy Ministerstwie Zdrowia prowadzi działania mające na celu uatrakcyjnienie zawodu pielęgniarki. Przede wszystkim dąży się do podwyższenia wynagrodzenia oraz zwiększenia liczby otwieranych kierunków studiów pielęgniarskich. Jest nadzieja, że jeśli będzie perspektywa dobrze płatnej pracy to młodzi ludzie będą chcieli ten kierunek studiować. Pielęgniarka i położna to zawody prestiżowe, doceniane, o dużej ważności społecznej. Niosą pomoc ludziom i niewątpliwie odgrywają ważną rolę w życiu innych ludzi stając się nieocenionym wsparciem w codziennym życiu.
Kancelaria Sejmiku
29 maja 2019 r.