Powakacyjne posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy, jednym z nowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych teatrów muzycznych w Polsce, malowniczo usytuowanym nad brzegiem Brdy w Bydgoszczy. Jest to jedyny teatr operowy na terenie Kujaw i Pomorza i niewątpliwie należy do najważniejszych instytucji artystycznych regionu.
Przedsięwzięciem, które szczególnie rozsławiło muzyczną Bydgoszcz jest zainicjowany w 1994 r. Bydgoski Festiwal Operowy. Tegoroczny XXIII już Bydgoski Festiwal Operowy rozpoczął się premierą Verdiowskiego „Don Carlosa”, który pojawił się na bydgoskiej scenie ponownie po z górą 40. latach.
Stałą ambicją teatru jest pozyskiwanie znakomitych realizatorów. Między innymi z tego powodu kolejne premiery na tej scenie przyjmowane są z wielkim uznaniem. Zaproszenie do realizacji spektakli w Operze Nova przyjmowali tak wybitni twórcy jak m.in. Maciej Prus, Ryszard Peryt, Krzysztof Nazar, Laco Adamik, Jorma Elo czy Paul Chalmer.
Na scenie Opery Nova można aktualnie usłyszeć rzadko wystawiane przez polskie teatry opery: „Manru”, „Rusałka”, „La Gioconda”, legendę dramatyczną Berlioza „Potępienie Fausta” oraz obejrzeć balety współczesne „Zniewolony umysł” i „Fascynacje” .
Szczególnym dokonaniem zespołów Opery Nova jest nagranie „Manru” Paderewskiego –zrealizowane po raz pierwszy w historii światowej fonografii w technice DVD.
Ósmy i dziewiąty dzień lipca były ważnymi dniami w historii Opery Nova, ponieważ po raz pierwszy jej zespół wystąpił na scenie Opery Leśnej w Sopocie. Przedstawienia operetki Johanna Straussa „Baron cygański” zostały przyjęte przez publiczność z wielkim aplauzem i niewątpliwie były znakomitą formą promocji bydgoskiej sceny na Wybrzeżu.
Wszystkie najważniejsze wydarzenia teatralne poprzedzają kampanie outdoorowe w największych polskich miastach. We wrześniu br. rozpocznie się akcja reklamowa opery Antonina Dvořáka „Rusałka”, która zostanie wydana na DVD z okazji 60-lecia działalności bydgoskiej sceny operowej. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy odbędą się dwa koncerty (1 i 2 października br.) oraz uroczysta premiera dzieł Karola Szymanowskiego „Stabat Mater”, „Harnasie” objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Po zapoznaniu się z działalnością Opery Nova, komisja wysłuchała informacji dotyczącej otwartego konkursu ofert nr 1/2016 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań samorządu województwa w latach 2016–2018 w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Na realizację tych zadań zaplanowano w budżecie województwa na rok 2016 kwotę w wysokości 1.050.000,00 zł.
Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali również projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.
Na zakończenie posiedzenia pan Henryk Martenka, prezes Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego przedstawił krótką informację dotyczącą X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, którego celem jest nie tylko uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty-wirtuoza i kompozytora, ale również promocja młodych utalentowanych pianistów. Konkurs odbędzie się w dniach 6-20 listopada br.
Kancelaria Sejmiku
24 sierpnia 2016 r.