Radni Komisji Sportu i Turystyki podczas czerwcowego posiedzenia zapoznali się z podsumowaniem projektu pn. „Obywatele dla aktywności” (ODA). Informację przedstawił Marcin Drogorób dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki.
Z prezentacji radni dowiedzieli się m.in., że projekt ODA jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Run To Run (lider projektu), Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej w Pucku oraz Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Realizację przedsięwzięcia umożliwił grant wygrany w organizowanym przez Fundację Batorego konkursie „Obywatele dla demokracji”.
Celem projektu było przeprowadzenie diagnozy sytuacji w obszarze sportu w naszym województwie. Szczególną uwagę skoncentrowano na kwestii jak największego zaangażowania weń ze strony mieszkańców regionu będących interesariuszami tego procesu, dla których sport i aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych aktywności.
Rekomendacje powstały na podstawie 14 tematycznych spotkań wojewódzkich, i powiatowych, które odbyły się m.in. w Tucholi, Żninie, Ciechocinku, Brzoziu/k Brodnicy, Włocławku, Grudziądzu, Wąbrzeźnie, Rypinie, Radziejowie, Świeciu oraz w Toruniu.
W ramach projektu przeprowadzono także pięć spotkań eksperckich, których tematem był sport wyczynowy, wpływ sportu na zdrowie, współpraca w obszarze sportu i nauki, z udziałem przedstawicieli biura projektowego odpowiedzialnego za Strategię Województwa Kujawsko–Pomorskiego 2020+. Odbyły się także trzy spotkania konsultacyjne z przedstawicielami klubów i stowarzyszeń sportowych. Wykonano także badania ankietowe (na ankietę odpowiedziało 107 JST w tym 16 starostw i 91 gmin). Przeprowadzono również tzw. case study czyli studia przypadku, polegające na przeprowadzeniu wywiadów i badań terenowych w Radziejowie, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Kowalewie Pomorskim, Rypinie, Bydgoszczy, Mroczy, Łubiance.
Efektem tych spotkań było opracowanie szerokiej diagnozy dotyczącej sytuacji sportu w województwie kujawsko–pomorskim, która posłużyła do stworzenia rekomendacji do KUJAWSKO–POMORSKIEGO PROGRAMU ROZWOJU SPORTU 2020+.
Kancelaria Sejmiku
17 czerwca 2016 r.