Zdrowie psychiczne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego to pierwszy temat, z jakim zapoznała się Komisja Promocji i Ochrony Zdrowia na majowym posiedzeniu. Statystyki w zakresie zróżnicowania terytorialnego rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w lecznictwie ambulatoryjnym i hospitalizacji przedstawił prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii. Omówiono bieżącą działalność oddziałów psychiatrycznych i nakłady na opiekę psychiatryczną oraz leczenie uzależnień Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ (rok 2014 – 117 mln 866 tys., rok 2015 – 120 mln 505 tys.). Później zaprezentowana została problematyka związana z samobójstwami. W ramach tego zagadnienia radni zapoznali się ze statystykami, wskazującymi, że:
Druga część posiedzenia poświęcona była tematyce koncentracji dyspozytorni medycznych w województwie kujawsko-pomorskim. Charakterystykę, ocenę i prognozę w zakresie przygotowania i sposobu wdrażania projektu przedstawił Lech Kubera – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz dr Przemysław Paciorek – konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej. W tej części spotkania zwrócono szczególną uwagę na rządowy system powiadamiania ratunkowego (realizowany na poziomie województwa przez wojewodę) oraz genezę koncepcji koncentracji dyspozytorni medycznych. Podczas dyskusji przeanalizowano aktualny i docelowy kształt lokalizacyjno-organizacyjny dyspozytorni na terenie naszego województwa oraz zalety związane ze zmniejszeniem liczby dyspozytorni medycznych w skali kraju. Wystąpienie zakończyło się wskazaniem, że na mocy ustawy z dnia 16 grudnia 2015 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 2198) oraz wydanych na jej podstawie rekomendacji Ministra Zdrowia termin wdrożenia systemu opartego o dwie dyspozytornie został kolejny raz przesunięty do dnia 30 czerwca 2017 r.
Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień radni przeszli do przegłosowania projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian Regulaminu Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku (druk nr 23/16) oraz siedmiu projektów uchwał w sprawie odwołania i powołania przedstawiciela wojewody do składu rady społecznej w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą. Zmiany dotyczyły Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu, Sanatorium Uzdrowiskowego „Przy Tężni” im. dr Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu – s.p.z.o.z., Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.
Kancelaria Sejmiku
24 maja 2016 r.